Program

22.6.2019

Plzeň - Božkov, Hostinec Pod Kopcem 


Africký trh, ochutnávka jídel, pletení copánků 10:00 - 18:00 hod. | v ceně vstupného

Přijďte si prohlédnout a koupit africké výrobky. Na africkém trhu budete moci ochutnat africké pochoutky a poslechnout si africkou hudbu. 

 

Výstava "Afrika po 70 letech" 10:00 - 18:00 hod. | v ceně vstupného

V dubnu roku 2017 uplynulo 70 roků od legendární cesty dvojice Hanzelka-Zikmund do Afriky (a také pak do Ameriky). Jak se změnil rozmanitý a různorodý africký kontinent za sedm desítek let od jejich cesty? Odpovědi na tuto otázku vám poskytne putovní výstava 12 tématických panelů (rollupů) s názvem Afrika snů a skutečností.

Pomocí fotografií, textů, map, příběhů a dalších grafických a obrazových příloh zachycuje mnohé stránky dynamického vývoje, kterým Afrika prošla. Celý projekt zaštítěný Západočeskou univerzitou v Plzni má kromě odborného podtextu za cíl hrdě se přihlásit k odkazu slavné cestovatelské dvojice a také ukázat Afriku jako region, který sice čelí mnoha výzvám, ale který se zároveň stává plnohodnotným členem v současné globálně propojeném světě. Autorům jde rovněž o hledání a budování sítí možné česko-africké spolupráce. Proto se výstava po otevíracím workshopu na plzeňské radnici a expozici v prostorách ZČU přesunula na africkou půdu, aby se stala součástí kulturních aktivit vybraných českých zastupitelských úřadů.

 

Výroba hudebních nástrojů 10:00 - 14:00 hod. | +příspěvek na materiál

Bližší informace již brzy 

Lektor: 

 

Tvůrčí aktivity pro děti a hlídací koutek 10:00 - 18:00 hod. | + dobrovolný příspěvek

Výroba masek, drobných hudebních nástrojů, mini bubnování a mini tancování - vše pro nejmenší účastníky našeho festivalu. Zajištěno bude hlídání pro maminky / tatínky, kteří by si chtěli na chvilku odskočit na tanenčí či bubenické workshopy pro dospělé nebo jiné aktivity festivalu.

 

Hudební workshop 10:00 - 11:00 hod. | rezervace předem na odkazu zde

Hudební workshop pro širokou veřejnost. Přineste si s sebou své hudební nástroje (bubny, chrastítka, apod.) nebo si za drobný poplatek rezervujte svůj nástroj u nás (bubny 50,- Kč/workshop) a přijďte společně pod vedením hudebního mistra vytvořit jeden z východoafrických hudebních rytmů. Pro začátečníky i pokročilé.

Lektoři: členové Ugandan Band


Taneční workshop 11:30 - 12:30 hod. | rezervace předem na odkazu zde 

"Kdo umí chodit, umí i tancovat" - to je motto většiny afrických lektorů, kteří vyučují tanec. Přijďte a přesvědčte se o tomto tvrzení sami. 
Vhodné pro začátečníky i pokročilé, na sebe si vezměte něco pohodlného, tančit můžete na boso.

Lektor: Joseline Amutuhaire (Uganda) / východoafrické rytmy

 

Hudební workshop 13:00 - 14:00 hod. | rezervace předem na odkazu zde 

Hudební workshop pro širokou veřejnost. Přineste si s sebou své hudební nástroje (bubny, chrastítka, apod.) nebo si za drobný poplatek rezervujte svůj nástroj u nás (bubny 50,- Kč/workshop) a přijďte společně pod vedením hudebního mistra vytvořit jeden ze západoafrických hudebních rytmů. Pro začátečníky i pokročilé.

Lektor: Mamadou Diatta / Senegal


Taneční workshop 14:30 - 15:30 hod. | rezervace předem na odkazu zde

"Kdo umí chodit, umí i tancovat" - to je motto většiny afrických lektorů, kteří vyučují tanec. Přijďte a přesvědčte se o tomto tvrzení sami. 
Vhodné pro začátečníky i pokročilé, na sebe si vezměte něco pohodlného, tančit můžete na boso.

Lektor: Mamadou Diatta / Senegal


Pohádka pro děti 16:00 - 17:00 hod. | v ceně vstupného

Interaktivní africká pohádka pro děti 4-10 let.

 

UBUNTU 17:30 - 18:30 hod. | v ceně vstupného

Africká filozofie v praxi.   

 

Živá knihovna | 15:30-16:00 hod. | v ceně vstupného

V živé knihovně jsou knihami lidé - afričané, kteří žijí v České republice (studují / pracují / lelkují....). A vy si můžete vyprávěním s nimi přečíst jejich příběhy...


Přednáška I 14:00 - 15:30 hod. | v ceně vstupného

Uganda

Poutavé vyprávění člověka, který se narodil v roce 1950 v jedné Ugandské vesnici. Z vyprávění svých rodičů a prarodičů a z vlastních životních zkušeností tak může přiblížit africkou vesnici z dob tradiční africké komunity.

Vypravěč, Hans J.W.B. Mwesigwa, se narodil blízko Kabale (malé město v jihovýchodní části Ugandy, u hranic s DR Kongo a Rwanda). Díky tomu, že v letech 1975-1982 studoval v České republice, velice dobře ovládá český jazyk. Ve svém životě prožil (nebo z vyprávění pochopil) několik změn ve svém kraji - život jeho komunity před kolonialismem a po kolonialismu, za doby diktátora Adi Amina a za demokratického státu Uganda, v čele s prezidentem Musewenim.


 

Přednáška II 16:00 - 17:30 hod. | v ceně vstupného

Namibijští češi

Kateřina Mildnerová

 

Film | 17:30-19:00 hod. | v ceně vstupného

Tohle je Kongo

Pohádková krása a nekončící násilí. Kongo je plné kontrastů, a to se silným dopadem na jeho dějiny. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost. Když fotoreportér Daniel McCabe v roce 2008 poprvé navštívil Demokratickou republiku Kongo, aby dokumentoval válku na východě země, byl svědkem nepochopitelné brutality zasazené do panensky krásné krajiny. Kongo popsal jako Narnii plující na kyselině. Rozhodl se zcela bez filtru vyprávět nezjednodušený příběh této země, nezaměřovat se pouze na některé části. Nejdéle trvající konflikt světa popisuje prostřednictvím čtyř postav – whistleblowera s jedinečným vhledem do politiky; velitele konžské armády, který bránil se svou jednotkou v roce 2012 město Goma při vpádu rebelů; obchodnice s krvavými minerály a ševce v uprchlickém táboře.

Odkaz na trailer zde

 

African Fashion 19:30 - 20:00 hod. | v ceně vstupného

ACA Culture a módní značka SiYa představuje módní trendy z Afriky.

 

Show I 20:00 - 21:00 hod. | v ceně vstupného

Mamadou Diatta / Senegal   a   skupina Losako / Kongo

 

Show II 21:00 - 22:00 hod. | v ceně vstupného

Uganda Band

 

Afterparty 22:00 - 00:00 hod. | v ceně vstupného

Že neumíte tančit na africkou afro hudbu, to se stane minulostí po naší afterparty s animation disco!
Naučíme vás pár triků jak být "in".

Dj, Afro music